Umiejętności sprzedażowe i marketingowe są bardziej pożądane w druku 3D niż samo drukowanie 3D

Usługi druku 3D

Praca w usługach druku 3D jest bardzo wymagająca. Nie chcę się spierać, które zajmuje miejsce w rankingu najtrudniejszych prac na świecie, stwierdzam jedynie, że dla osób które szukają nowej drogi w życiu, ta branża niekoniecznie jest najlepszym wyborem. Oglądając filmy o druku 3D na YouTube, czy TikTok może wydać się, że jest to coś fascynującego i ekscytującego, tymczasem w rzeczywistości to dość żmudna praca…

Jeżeli chcesz świadczyć usługi druku 3D, przez 90% czasu będziesz produkować „dziwne” rzeczy o „dziwnych” kształtach, nie mając pojęcia do czego one służą? Części to części… I w większości przypadków po ich zainstalowaniu w docelowym urządzeniu lub maszynie, nikt ich nie zobaczy (o ile się nie popsują).

Początkujące osoby jak zawsze skupiają się nie na tym co trzeba. W pierwszej lekcji opisywałem kwestię wyboru „mojej pierwszej drukarki 3D”, która w rzeczywistości jest nieistotna dopóki nie pozyska się pierwszych klientów. W dzisiejszej, drugiej lekcji obalę kolejny mit druku 3D, mówiący że kluczem do osiągnięcia sukcesu w świadczeniu usług na drukarce 3D są umiejętności jej operatora. Jeśli jesteś naprawdę dobry, będziesz umiał wydrukować „wszystko”, żadne zlecenie nie będzie dla ciebie wyzwaniem i zarobisz na tym biznesie mnóstwo pieniędzy. Zarobisz, o ile w pierwszej kolejności pozyskasz jakiegokolwiek klienta…

Zacznijmy od tego, że wysokie kwalifikacje są absolutnie niezbędne – jest to wręcz oczywiste. Sęk w tym, że to nie wystarczy. To co decyduje o ewentualnym sukcesie biznesowym to umiejętności handlowe i marketingowe. Jeżeli ich nie posiadasz – potrzebujesz kogoś kto się tym zajmie w twojej firmie. Wysokie kwalifikacje w druku 3D i realizacja zleconych prac na wysokim poziomie sprawi że klienci do ciebie powrócą. Kto wie – może nawet polecą cię innym?

Ale zawsze będziesz musiał pozyskiwać nowych klientów bezpośrednio, a żeby to osiągnąć musisz umieć do nich docierać, rozmawiać i umiejętnie negocjować cenę. Musisz wiedzieć jak promować swoje usługi – najbardziej oczywiste rzeczy jak strona internetowa, SEO, AdWords i aktywne profile na mediach społecznościowych są ważne, ale nie gwarantują żadnego sukcesu. Najbardziej skuteczną metodą zawsze jest bezpośrednie docieranie do klientów i rozmowa.

Co proponować klientom?

Jeżeli uda nam się dotrzeć do klienta, możemy przeprowadzić audyt części i wytypować te, które można zacząć produkować na drukarkach 3D, optymalizując czas i koszty, utrzymując wymaganą jakość i wytrzymałość. Możemy porozmawiać o nowych projektach i pomysłach, które klient zamierza zrealizować w sposób, który nie jest możliwy do przeprowadzenia z użyciem tradycyjnych metod wytwórczych. Możemy spróbować przejąć realizację zleceń, które są dla klienta nierentowne z wykorzystaniem frezarek CNC lub wtryskarek. Ale żeby to uczynić – musimy do niego dotrzeć. A do tego potrzebne są zupełnie inne umiejętności i kompetencje niż drukowanie 3D.

Dlatego umiejętności sprzedażowe i marketingowe są dużo bardziej pożądane w branży druku 3D niż umiejętności drukowania 3D.

Mimo, że wiedza techniczna i doświadczenie tak czy owak muszą stać na wysokim poziomie. Dlatego ta praca jest tak wymagająca i trudna. Wymagają interdyscyplinarności i kompetencji na bardzo wielu obszarach.