Projektowanie 3D

Umiejętność drukowania 3D jest dobra, ale umiejętność projektowania 3D jest dużo lepsza

Osoby rozpoczynające działalność w usługach druku 3D są przekonane, że to klienci będą przesyłać im modele 3D, a oni będą je drukować i zarabiać na tym niebotyczne pieniądze. Rzeczywistość jest dużo bardziej skomplikowana – kluczem do utrzymania się na rynku jest projektowanie 3D.

Klientów możemy podzielić na trzy grupy: na tych którzy dostarczają poprawne pliki produkcyjne, na tych którzy przesyłają modele 3D, które albo są naszpikowane błędami, albo nie nadają się do druku 3D i wymagają poprawy oraz na tych, którzy chcą wydrukować części, ale nie mają modeli 3D wcale.

Specyfika każdego z tych grup klientów jest inna i wymaga różnego podejścia. Ale kluczowe jest to, że jeśli sam nie potrafisz projektować w 3D, twoje szanse na przetrwanie na rynku usług druku 3D są mizerne i prędzej czy później poniesiesz porażkę…

Klienci którzy projektują modele 3D w doskonały sposób, to klienci którzy znają druk 3D i całkiem możliwe że sami posiadają własne drukarki 3D (o tym po co w takim razie zamawiają wydruki 3D dowiecie się w tym artykule). Zlecając wydruk 3D oczekują jednej z trzech rzeczy:

  1. doskonałej jakości
  2. najniższej możliwie ceny
  3. jedno i drugie.

Zatem ten z pozoru idealny klient sprawi, że aby go obsłużyć będziesz musiał posiadać wysokiej klasy drogą drukarkę 3D, albo niewiele na nim zarobisz…

Klienci którzy projektują modele 3D, które wymagają poprawy to najlepsi klienci – pod warunkiem, że sam umiesz projektować! Pomagając im w naprawie lub optymalizacji plików do druku 3D, nawiązujesz od razu bardzo obiecującą relację biznesową – pokazujesz że znasz się na rzeczy i ratujesz ich przed potencjalnymi problemami wynikającymi z ich winy. Każdy klient doceni twoje zaangażowanie i będzie ci ufał co albo przełoży się na kolejne zamówienia, albo polecenia do innych firm.

Klienci na projektowanie 3D

Projektowanie 3D

Klienci którzy nie posiadają modeli 3D i nie potrafią ich samodzielnie zaprojektować, to najtrudniejsi klienci… Najpierw musisz im wytłumaczyć, że cena za projekt 3D jest / może być wyższa niż sam wydruk 3D. Potem musisz to zaprojektować, wykonać wydruki testowe aby sprawdzić czy zrobiłeś to poprawnie i dopiero na koniec wydrukować to w wersji finalnej – produkcyjnej. Może to potrwać dość długo, a ktoś będzie musiał zapłacić za twój czas. Tymczasem klient chce mieć po prostu część – dopiero ty mu powiedziałeś, że bez projektu 3D się nie da…? Dodatkowo należy wcześniej uświadomić klienta, że najlepiej wydrukowana część może go rozczarować jakością wynikającą ze specyfiki druku 3D. Ostatecznie może okazać się, że realizacja takich zamówień jest bardzo nierentowna…

Bez względu na rodzaj klienta, nie da się świadczyć usług druku 3D bez umiejętności projektowania 3D.

Z drugiej strony – biuro konstrukcyjne specjalizujące się w projektowaniu części, gdzie druk 3D jest tylko dodatkową opcją usługi, to bez porównania bardziej rentowna i dochodowa działalność. Zatem zanim kupisz drukarkę 3D i ogłosisz to światu, naucz się projektowania w środowisku CAD.

Pierwotnie o opublikowano na: www.linkedin.com

Scroll to Top