Nie potrzebujesz drukarki 3D żeby zarabiać pieniądze na druku 3D

Drukarka 3D

Jeśli chcesz stworzyć aplikację internetową potrzebujesz komputera, na którym ją napiszesz i będziesz testować. Jeśli chcesz założyć firmę transportową, potrzebujesz ciężarówki lub samochodu dostawczego, którym będziesz dostarczał towary. Jeśli chcesz stworzyć firmę remontową, potrzebujesz narzędzi, którymi je przeprowadzisz. Zatem jeśli chcesz stworzyć firmę świadczącą usługi druku 3D, potrzebujesz drukarki 3D, prawda? No więc nieprawda… Tak samo jak w każdym z wcześniejszych przypadków. Uber stworzył firmę taksówkarską bez własnych taksówek, a Airbnb wynajmuje posesje, których nie posiada.

To nie dzięki narzędziom lub produktom zarabiasz pieniądze, tylko dzięki klientom, którzy zamawiają je u ciebie i płacą ci za to pieniądze. Zatem to co jest ci przede wszystkim potrzebne to klienci – to jak ich obsłużysz to zupełnie niezależna sprawa…

Od ponad 11 lat prowadzę szkolenia z druku 3D, specjalizując się w szkoleniach handlowych. Jak założyć firmę w branży druku 3D, jak ją rozwijać, jak wyceniać swoją pracę etc. Na podstawie moich doświadczeń wiem, że każda osoba zaczyna rozmowę od tego samego pytania – jaką drukarkę 3D powinienem kupić na start? W odpowiedzi ja zadaję kontr-pytanie – a co będą zamawiać twoi klienci? Odpowiedź brzmi – nie wiem, nie mam jeszcze żadnych klientów? Więc skoro nie masz jeszcze klientów, to nie wiesz co będą zamawiać i nie wiesz z jakiej technologii druku 3D będziesz korzystać.

Może będą zamawiać tanie rzeczy wykonane z PETG lub PLA? Może skomplikowane geometrycznie części z żywic światłoutwardzalnych lub proszków poliamidowych? A może będą potrzebowali części ze stali nierdzewnej lub aluminium? Czyli co? Kupisz wszystkie drukarki 3D działające we wszystkich technologiach? Jeśli masz tyle pieniędzy – biorąc pod uwagę obecną sytuację na rynku druku 3D, zainwestuj je w coś bardziej przewidywalnego. Mieszkanie, dom, kawałek ziemi lub Teslę Cybertruck – to wciąż pewniejsza inwestycja niż komplementarna oferta technologiczna wytwarzania przyrostowego.

Nie szukaj drukarki 3D – szukaj klientów!

Jeśli chcesz uruchomić biznes oparty o usługi druku 3D, ucz się na cudzych błędach i zrób to tak jak trzeba:

  1. Zdefiniuj branżę, do której chcesz trafić
  2. Wytypuj potencjalnych klientów
  3. Nawiąż z nimi kontakt i zacznij rozmawiać; dowiedz się czy korzystają z druku 3D? jeśli tak – jakiej metody przyrostowej używają? jeśli nie – dlaczego i czy zamierzają to zmienić?
  4. Zdefiniuj jakie części będą mogli ewentualnie produkować i u ciebie zamawiać?
  5. Porównaj ceny produkcji w technologii przyrostowej z tradycyjnymi metodami wytwórczymi; dowiedz się jakie ilości będą zamawiać – pojedyncze sztuki, setki sztuk czy setki tysięcy? w jakim czasie będą chcieli je otrzymać?
  6. Skąd wziąć projekty 3D tych części? czy klienci sami będą je tworzyć, czy też zlecą to tobie? Jeśli tobie, czy będziesz umiał je zaprojektować?
  7. Zaopatrzony w te informacje poszukaj istniejącej firmy świadczącej usługi druku 3D i się z nią dogadaj; zamawiaj u nich części doliczając swoją marżę
  8. Dopiero w momencie gdy skala zamówień będzie na tyle duża, że będziesz mógł się z niej utrzymać, zacznij myśleć o zakupie własnych drukarek 3D; będziesz wiedział już jakie są ci potrzebne, ile oraz przede wszystkim – ile na tym wszystkim zarobisz.

To co jest zawsze najprostsze to wydać pieniądze na maszyny. Zmonetyzować ten zakup to zupełnie inna rzecz…

I jeśli powyższe punkty wydają cię się trudne do osiągnięcia, pamiętaj, że jak wcześniej będziesz miał kupione drukarki 3D to i tak będziesz musiał przejść tę samą drogę…