Dlaczego firmy posiadające drukarki 3D zamawiają usługi druku 3D?

Usługi druku 3D

W poprzedniej lekcji opisywałem powody dla których firmy produkcyjne nie posiadają własnych drukarek 3D i jak firma świadcząca usługi druku 3D może na tym skorzystać. W tej lekcji skupimy się na sytuacji odwrotnej – firmach, które drukarki 3D posiadają, a mimo to zlecają produkcję wydruków 3D firmom zewnętrznym. Zrozumienie tych powodów pomoże lepiej projektować swoją ofertę usługową, jak również… nie mieć zbyt wielu oczekiwań w stosunku do takich klientów.

Podobnie jak we wcześniej opisanym przypadku, tu również są trzy powody, dla których firmy posiadające własne drukarki 3D zamawiają wydruki 3D:

1. Ich własna drukarka 3D jest popsuta

Bardzo podstawowy i banalny powód, istotny szczególnie w przypadku maszyn klasy przemysłowych, gdzie akcja serwisowa może być długa lub kosztowna. Firma szuka pomocy na tu-i-teraz, a rodzaj usługi jaki możemy jej świadczyć to swoiste „pogotowie 3D”.

2. Firma poszukuje wydruków 3D wykonanych w innej technologii przyrostowej

Firma posiada drukarki 3D typu FDM / FFF, ale potrzebuje wykonać bardziej precyzyjne części z żywic światłoutwardzalnych. Albo posiada FDM / FFF oraz SLA / UV LCD, ale potrzebuje wykonać coś dużego o bardzo skomplikowanej geometrii i szuka SLS / MJF. Albo w ogóle musi wykonać coś metodą przyrostową z metali. Zanim zakupi własne drukarki 3D tego typu, będzie wolała to przetestować na podstawie testowych części. Może nawiąże długotrwałą relację w firmą usługową, outsource’ując produkcję części z tej konkretnej technologii, albo po okresie testów zainwestuje w swoje maszyny i współpraca ustanie.

3. Firma potrzebuje chwilowo przeskalować produkcję

Bardzo powszechny przypadek – firma posiada jedną – kilka własnych drukarek 3D, ale pojawia się jej nagle projekt, gdzie trzeba wyprodukować kilkaset części w ciągu dni / tygodni i nie jest w stanie zrobić tego sama. W takim przypadku szuka partnera, który przejmie na siebie większą lub całą część produkcji. To dość dobry case, ponieważ zwykle firma usługowa otrzymuje pełną specyfikację techniczną projektu, wytyczne dotyczące materiału i jego parametryzacji, i jedyne co musi zrobić to nie popsuć zamówienia i zmieścić się w terminie.

Niestety jak widać na powyższych przypadkach, nie licząc punktu drugiego, współpraca usługowa z firmami posiadającymi własne drukarki 3D ma charakter incydentalny.

Firmy zgłaszają się po usługę tylko wtedy jak mają problem lub nietypową sytuację. Dlatego ostatecznie (nie licząc drugiego przypadku!) z takimi firmami nie należy wiązać zbyt dużych nadziei na trwałą współpracę. Po prostu wykonać ją najlepiej jak się da i liczyć na polecenia innym firmom.